Amazon, 5 Temmuz 1994 yılında Jeff Bezos tarafından Cadabra adıyla kuruldu ve 1995 yılında Amazon.com olarak çevrimiçi hale geldi. İlk başlarda şirket online kitap satan bir firma halindeyken şuan Dünyanın En Büyük Şirketleri arasındadır. 

4 Eylül 2018 tarihinde Apple’dan sonra 1.Trilyonluk piyasa değerine ulaşan 2’ci şirkettir. Ayrıca  Amazon.com, Alexa.com, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibidir.

 Amazon.Tr  amazon.tr Eylül 2018 itibariyle resmi olarak açılmış olup sitede satışa başlamıştır.

# Amazon Türkiye ye Nasıl Toplu Ürün Yüklenir ?

Amazona ürün yüklemek aslında diğer e-ticaret sitelerine göre biraz daha karışık.

Excel dosyasını buradan indirebilirsiniz.

# Adım Adım Yükleme   

    ** 1-Talimatlar**

Görselde göründüğü gibi excel toplam 7 Sayfadan oluşuyor. İlk sayfamız Talimatlar burada uygulamamız ve dikkate almamızı istedikleri uzun uzun paragraflar var biz sizin özet geçelim kısacası zorunlu alanları doldurun fotoğrafları verdiğimiz linkteki gibi yapın diyorlar.

  **2-Görseller**

Excelimizin 2. Sayfasında görseller var burada ürünleri nasıl hangi boyutta yüklememiz gerektiği hakkında uzun uzun bilgiler var. Amazona ürün görseli yüklerken dikkat etmeniz gereken kısımlar :

 1. *ANA görselin arka planı saf beyaz olmalıdır (saf beyaz, renk değerleri 255, 255, 255 RGB olan Amazon arama ve ürün detay bilgi sayfalarıyla uyumludur).
 2. *Ürün, görselin %85′ini ya da daha fazlasını doldurmalıdır.
 3. *Amazon, JPEG (.jpg), TIFF (.tif) veya GIF (.gif) dosya biçimlerini kabul eder (JPEG dosyaları boyut olarak küçük oldukları ve daha çabuk işlenip yüklenebildikleri için tercih edilir).
 4. Görsellerin yüksekliği veya genişliği en az 1000 piksel olmalıdır. Bu sayede web sitesinde yakınlaştırma işlevi kullanılabilecektir (yakınlaştırma işlevinin satışları artırdığı kanıtlanmıştır). En uzun kenarı 500 pikselin altında olan dosyaları sistemimiz reddedecektir.

Peki Ürün Görselleri Nereye Yüklenir ?

**Ürünleri yüklemeniz için ilk önce bir web sunucunuz olması gerekiyor. Daha sonra ftp ile görselleri sunucuya gönderip oradan link halinde excelde istenilen yere yapıştırabilirsiniz.

  **3-Örnek**

Excelimizin 3. Sayfasında örnek sayfası var burası aslında basit görünen olayı daha da karıştırıyor ama örnek alınması için bakılabilir ama biz ürün yüklerken çok fazla örnek almadık açıkcası.

**4-Veri Tanımları**

Geldik en can alıcı noktaya . En çok kullanmamız gereken kısım buradan Şablon sayfasındaki doldurmamız gereken boşlukların ne anlama geldiğini detaylıca anlatan ve gerçekten dikkatlı okumamız gereken bir sayfa.

**5-Şablon**

Burayı Veri Tanımları Sayfasına göre dolduralım. Biz örnek olsun diye bir kaç satır sizin için yaptık. Verdiğimiz excel linkinden indirebilir ve oluşturduğumuz exceli kendinize göre düzenleyip yükleyebilirsiniz.

**Not** 

Şablonu oluştururken dikkat edilmesi gereken kısım eğer ürünlerde barkod kullanıyorsanız EAN seçmeniz ve barkodunuzun 13 rakamdan oluşması gerekiyor 12 rakamdan oluşup 13.rakamı güvenlik rakamı olur. Nasıl Barkod Yapılır sorusunun cevabı ise http://online-barcode-generator.net/ adresini ziyaret edip buradan istediğiniz tarzda barkod, QR KOD oluştabilirsiniz. 

**6-Geçerli Değerler**

Burada aslında neyi hangi seçenekler doğru olup olmadığını ve hangi seçeneklerle doldurabileceğinizi gösteriyor.

**7-Browse Data**

Vermiş olduğumuz excelin son sayfasındayız  iki adet sütün var burada “Browse Node” yazılı sütuna amazonun sizin mağazanız için vermiş olduğu mağaza kodu gibi bir kod olucak bunu amazonda kendi sayfanızdan bulabilirsiniz. “GözatmaYolu” yazılı sütunda hangi ürün başlıkları ve alt başlıklarından oluştuğunu gösteriyor

Son

Exceli doldurduktan sonra amazondan toplu ürün yükleme kısmından ürünlerini upload edebilir ve ürünlerini açabilirsiniz.


5 yorum

cesurgezgin · 23 Eylül 2018 23:00 tarihinde

Merhabalar sitenizi wmaraci üzerinde bugünkü blog yazım kısmında gördüm ve tıklayarak size destek olmak istedim. Sanırım siteniz
henüz yeni. Ama içeriklerinize göz gezdirdiğimde çoğu özgün ve size ait yazılar. İyi yerlere geleceğinizi düşünüyorum. Bu arada
sitenizi takibe aldım.

  Sedef Avize · 24 Eylül 2018 07:54 tarihinde

  Teşekkür ederiz ilginizden dolayı

Sibel · 20 Aralık 2018 00:58 tarihinde

Merhaba bilgilendirme için çok teşekkürler , bizde Amazonda yeni satıcıyız barkod konusunda yardıma ihtiyacımız var ürünerimizde barkod yok nasıl temin edebiliriz ve Qr kod çoklü ürün yüklemede gerekli mi ? Cevaplarsanız çok sevinirim.

Cuma Ali Köse · 28 Ocak 2019 10:04 tarihinde

Elinize sağlık, bilgilendirme için teşekkür ederiz 🙂

  Sedef Avize · 4 Şubat 2019 16:43 tarihinde

  Biz teşekkür ederiz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir