Başlangıç İçin Profesyonel Fotoğraf Makinesi Tavsiyeleri-1 (2018)

 
İlk başta şöyle başlamak gerekiyor kendinize sormanız gereken sorular:
 • Aynasız bir kamera mı, DSLR mı?
 • 4k Video Çeksin mi?
 • Full Frame mi Crop Sensörlü mü?
 • Canon mu Nikon mu?
 • Fotoğraf mı çekeceğim Video mu Yoksa ortaya Karışık mı?
 • Ne tarz bir işte kullanacağım? Hobi, iş, gündelik…
 • Bu işe ne kadar bir bütçe ayırırım
 • Neden bir fotoğraf makinesina ihtiyacım var aynı işi iphone X yapamaz mı ?
  Şimdi ilk önce aynasız bir kamera mı yoksa DSLR bir makinaya mı ihtiyacınız var buna iyi karar vermeniz gerekiyor.( Aynasız makine nedir diyorsanız buradan daha önceki yazımızı okuyabilirsiniz ).   Daha sonra bu kararı verdikten sonra aldığım fotoğraf makinesinin videosu nasıl olsun 4k videoda çeksin mi? Gibi bir soru olmalı çünkü artık günümüz şartlarında basit bir telefon bile 1080p60fps hatta bazıları 120fps ile çektiği oluyor. Bunun için bu konu hakkında da düşünmeniz gerekiyor.   Daha sonra full frame mı crop sensörlü mü? Şimdi bunu söyle açıklayım eğer baskı almıyorsanız ve çektiğiniz fotoğrafları facebook instagram vs gibi sosyal paylaşım sitelerin de kullanacaksanız veya küçük ufak anı baskıları alırım diyorsanız fullframe bir body ile crop body arasında çok aşırı bir fark göremezseniz. O yüzden başta deli paralar dökmek yerine herhangi bir croplu body almanız tavsiyemdir.  
Canon mu Nikon mu ? Bmw mı Mercedes mi ?
Bu soru tamamen kişisel bir soru. Hangisi size sıcak geliyorsa onu alın. Yalnız bilmeniz gereken bir tek şey var canon lens çeşitliliği ve fiyat olarak daha uygun olmasıyla bence bir adım daha önce başlıyor. Nikon bu konuda biraz daha pahalı ve lens çeşitliliği konusunda canondan biraz geri kalıyor.  
Fotoğraf mı çekeceğim Video mu Yoksa ortaya Karışık mı?
Bence bu sorunun cevabı herkesin ikisi olsun tarzında olacaktır.  
Ne Tarz Kullanacağım?
Sorunun cevabı aslında yok fotoğraf bir yerden sonra hobi olmaktan çıkıp bağımlılık haline geliyor girdiğiniz gördüğünüz her yerde acaba bunun fotoğrafı nasıl olur vs tarzında bir düşünce yapısı oluşmaya başlayacak. Hatta sonra bunu işe çevirmeye başlayacaksınız o yüzden şimdilik sadece hobi olarak düşünüyoruz.  
Bu iş için ne kadar bir bütçe ayırabilirim?
En can alıcı noktaya geldik bu sorunun cevabı aslında diğer bütün soruların cevabını veriyor. Ne kadar bütçe o kadar istenilen verim maalesef durum böyle özellikle fotoğrafçılık gibi pahalı bir hobi ile uğraşıyorsanız kesinlikle ayırdığınız bütçe çok önemli hatta ilerde de kendinizi tutamayıp lenslere paraları yatırabilirsiniz.  
Neden bir fotoğraf makinasına ihtiyacım var aynı işi iphone X yapamaz mı ?
Temel olarak baktığınız zaman bir iphone X hertürlü işinizi görür hatta çoğu orta segment fotoğraf makinesi kullanan arkadaşınızdan daha iyi fotoğraflar çıkartabilirsiniz hatta video konusunda REDx ile kıyaslanıyor… Ama olay fotoğrafçılık ruhu olduğu için bir telefon asla yerini tutmuyor.      

Listemize bir göz atalım bakalım neler var ?

 
 1. SONY A6000
 2. SONY A6300
 3. SONY A6500
 4. CANON EOS 200D
 5. CANON EOS 800D

1.SONY A6000

  Listemizin ilk sırasında yer alan body olarak 2999₺ kit lens ile birlikte 4100₺ gibi bir fiyat etiketine sahip SONY A6000 APS-C CMOS sensörü, yüksek hızlı AF sistemi ve saniyede 11 fps fotoğraf çekim performansı ile bir çok DSLR fotoğraf makinesinin yerini alıyor. Hafif yapısı ve oldukça taşınabilir olması ile birçok kullanıcı tarafından ikinci body hatta bir çok kişiyi aynasıza geçirmiştir.   24.3 MP APS-C CMOS sensör kullanan Sony A6000, 3.0” büyüklüğünde hareketli LCD ekranı, 0,39” büyüklüğünde 1.440k-Nokta elektronik vizörü ile fotoğraf çekmenin keyfini yaşatırken dahili Wi-Fi ve NFC özellikleri ile kullanıcılarına paylaşım kolaylığı sağlıyor. Anında paylaşım ve fotoğraf aktarımını kolaylaştıran bu sistemlerin yanısıra lens çeşitliliği ve kullanım kolaylıklarıyla da şaşırtmayı başarıyor.   Sony A6000, 179 nokta algılamalı 25 nokta kontrast AF sistemiyle çalışan Hibrid AF hiçbir anın kaçmaması adına iyi bir sistem sunuyor. Video kaydı sırasında da çok hızlı netlemeyi kullanıcısıyla paylaşan Sony A6000, sürekli seri çekim hızında da saniyede 11 fps hız sunuyor.   Sony A6000, 1080p 60fps video çekebilme özelliği ile oldukça kaliteli videolar çekmemize olanak sağlıyor.   Dokunmatik ekranı ve harici mikrofon girişi bulunmaması ele tam oturmaması ve bataryasının kısa ömürlü olması dezavantajlarından.  

2-SONY A6300

 

Dünya’nın En Hızlı AF Sistemine Sahip Makinesi

Listemizin ikinci sırasında yer alan body olarak 6700₺ kit lens ile birlikte 80000₺ gibi bir fiyat etiketine sahip SONY A6300 dünyanın en hızlı af sistemine sahip fotoğraf makinesi olarak gösteriliyor.   Yaklaşık 425 tane af noktası olan sony a6300 4d focus sistemi ile hemen hemen hiçbir fotoğraf flu çıkmadan çekim yapabiliyoruz.   Aynı zamanda Kendi içerisine 4K kayıt yapabilen Sony A6300 4K çözünürlükte 24 ve 30 kare seçeneği sunarken 1080p Full HD çözünürlükte de 120 kareye kadar çekim yapabilmekte ve bu sayede Full HD Slow motion videolar yapmanıza olanak sağlamakta. Sony A7s ve A7s II modelinde gördüğümüz Cinematic renk algoritması olan S-Log Gamma renk profiline bu makinede de yer verilmesiyle cihaz video anlamında da önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkmakta.   BIONZ X işlemci ve 24.2mp sensörü bir araya getiren A6300 saniyede 11fps’e kadar seri çekim yapabilmekte ve 425af noktasıyla bu performansı birleştirince kendi segmentinde rakipsiz bir makine haline geliyor.     Dezavantaj olarak yine pil ömrü ve fiyatından bahsedebiliriz. Pil ömrü için yanınızda yedek bir batarya bulundurmanız gerekmektedir diğer türlü çekimin ortasında hart diye bitebilir. Iso konusunda ve netleme noktasında çok başarılı olan Sony a6300 piyasada ki bir çok DSLR gövdeyle kafa kafaya gelebilecek ve hatta insanları DSLR taşımaktan vazgeçirebilecek bir özellikte bir kamera. 4k video hemde fotoğraf çekerim hemde hobimden para kazanırım diyenlere profesyonel bir çözüm hem yanınızda kocaman kocaman dslr makineleri taşımak zorunda kalmazsınız.      

3- SONY A6500

  Listemizin üçüncü sırasında yer alan body olarak 8300₺ kit lens ile birlikte 9500₺ gibi bir fiyat etiketine sahip SONY A6500 Slog-3 gama, dokunmatik ekran ,5 eksenli titreşim engelleyici ile 6300den öne çıkıyor.   Yine a6300 olduğu gibi 425 tane af noktası aynı şekilde kullanılmış, gövde olarakta sadece 45 gr hafif olan a6500 yine BIONZ X işlemci ve 24.2mp sensörü kullanıyor ve saniyede 11 fps kadar seri çekim yapabiliyor.   Aslında a6500 listeye almayabilirdik çünkü aynı işleri a6300de yapıyor. Eğer işiniz videolar üzerineyse 5 eksenli titreşim engelleyici sizin baya işinize yarayacak ve kullanım kolaylığı oluşturacak. Tabi bunun yanın da dokunmatik ekranı da unutmamak lazım. Bu fiyat etiketiyle çok fazla tercih edilmeyeceğini düşünüyorum a6300+bir tane güzel gimbal ile çok daha az maliyete çok daha güzel işler çıkartılır.    

4- CANON 200D

    Listemizin dördüncü sırasında yer alan body olarak 2700₺ kit lens ile birlikte 3500₺ gibi bir fiyat etiketine sahip CANON 200D  canon 100d den sonra en hafif dslr ünvanını devam ettiriyor. Özellikle vlog alanında oldukça yaygın olarak tercih edilen 200d 24 megapiksellik aps-c 1.6x çarpanlı CMOS sensörlü digic 7 işlemcisi ile canon 100d den birkaç adım önce duruyor. 9 Noktalı AF noktası 1080p 60fps video çekimi ile öne çıkan 200d 100-25,600 ISO değerleri arasındaki başarımı ile de gayet güzel bir seçenek olarak kendini gösteriyor.   Dual Pixel Cmos Af ile 0,03 saniye gibi rekor bir sürede netleme yapan canon 200d abileri olan 77d ve 800d hemen arkasında geliyor.   Canon 100d den farklı olarak canon 200d ile  wifi tuşunun makinanın üzerine gelmesi oldukça kolaylık oluşturmuş. Portre, Manzara gibi çekim modları kaldırılarak SCN eklenmiş böylece kalabalık ortadan kaldırılmış.   Giriş için alınabilecek bence en iyi DSLR fotoğraf makinesi denebilir.    

5-Canon 800D

  Listemizin beşinci sırasında yer alan body olarak 3500₺ kit lens ile birlikte 4100₺ gibi bir fiyat etiketine sahip CANON EOS 800D 200D’nin bir üst segmeti diyebiliriz. 24.3 MP APS-C CMOS sensör kullanan canon 800d videoda 5 axis titreşim engelleyici,  45 Çarpraz Tip AF Noktası, saniyede 6fps fotoğraf, timelapse video çekimi, WiFi, NFC veBluetooth bağlantılar, HDR Fotoğraf Modu gibi bir çok güzel ve yeni özelliğe sahip aslında bu yönleriyle 200d den birkaç gömlek üstün. Aynı zamanda  Dıgıc7 işlemcisiyle saniyede 6 kare fotoğraf çekebiliyor ve 51.200 ISO ya kadar çıkabiliyor. Yine 200d’de olduğu gibi Dual Focus CMOS AF Özelliği 800D’de bulunamakta. Klasik 19 noktadan daha fazlasını sunan 800D, 45 nokta af ile oldukça etkin bir netleme hızı sunuyor. f/8 diyafram değerinde bile 27 adet af noktasını kullanabilen ve bunların da 9 tanesinin çarpraz tip olduğunu söylemek gerek. Aynı zamanda  1080p60fps video çekebilme özelliğine sahip olan canon 800d 700d 750d 760d öne çıkıyor. Canon EOS 800D gövde yapısı olarak monokok bir malzemeden üretiliyor. Bu da hafiflik ve darbeye dayanıklılık anlamına geliyor. Saf plastik bir gövde kırılabilir bir yapı olduğu için polikarbon bir malzeme kullanılması onu daha sağlam ve darbe emici özellikleri kazandırıyor. Canon 800D mikrofon girişine sahip bir model ve standart 3.5mm jack kullanan tüm mikrofonları kullanabilirsiniz. İster kablolu yaka ve el mikrofonu, ister ortam sesi de alsın derseniz shotgun mikrofon isterseniz kablosuz yaka ve el mikrofonlarını kullanabilirsiniz.   5 adet daha makinemiz var bunları ilerleyen zamanlarda inceleyeceğiz takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir