Gece Nasıl Fotoğraf Çekilir? Gece Fotoğrafçılığı Nedir ?

 

 

Gece fotoğraf çekmek gündüz fotoğraf çekmekten çok daha zor olan bir alan. Fotoğrafçılığa yeni başlayan herkesin istediği ama bir türlü çekmeyi beceremediği gece fotoğrafçılığına merak saldıysanız ilk başta şunu söylemem gerekiyor oldukça keyifli ve çekmesi de bir o kadar zor olan bir kategori diyebiliriz.
İlk başta gece fotoğraf çekmek için belli başlı şeylere hakim olmalıyız. Peki, bunlar neler ?

 

 

ISO
Estantene
Beyaz Ayarı
Tripot Kullanımı
Fotoğraf Formatı

 

 

 

Bunları bilmeden hatta şöyle diyelim bunlara hakim olmadan sadece makinenin üzerinde ki çekim modlarından çekim yapıyorsanız ilk başta biraz karışık gelebilir ama elinizi taşın altına biran önce sokmanız lazım. Tamamen teknik bilgi ve yeteneği ön plana çıkartan gece fotoğrafçılığı nasıl çekilir hep birlikte bakalım.

 

 

 

İlk önce bize gece fotoğraf çekmek için hangi ekipmanlar lazım onları bir listeleyelim

Tripod ve Uzaktan Kumanda

 

Olmazsa olmaz en babacan en önemli ekipmanların başında geliyor. Telefonla bile gece fotoğraf çekerken bazen kaymalar titremeler vs oluyor bunlar işte hep tripodsuzluktan 🙂 Asıl sebebi düşük enstantane. 3 Bacaklı bu bizim çok işimize yarayan tripodlar bir çok çeşidi var bizim işimize yarayacak ilk başta ağırlıklara dayanıklı olması ve dandik kalitesiz malzemelerden üretilmemesi biraz araştırmasını yaparsanız çok güzel uygun fiyatlı güzel markaların tripodlarına ulaşabilirsiniz. Makinemizi  aldık tripoda bağladık yetti mi hayır bizim kullanacağımız estantane değerleri 1/2 0,9 gibi değerler olacağından dolayı deklanşöre bastığımız anda çekeceği için illaki bir titreme olacak. Bunun içinde yardımımıza n11 hepsiburada gibi sitelerden 15 20 tl gibi bir fiyata bulabileceğiniz uzaktan kumanda. Makinemizi tripoda taktık menüden uzaktan kumanda ayarımızı seçtik artık çekim yapmaya hazırız…

 

Peki, Gece Çekimi Ama Ne Zaman ?

 

 

Gece fotoğrafları çekimi için ille de karanlığın çökmesine gerek yoktur. Güneşin batımı ardından yarım saat içerisinde şehrin ışıklarıyla birlikte akşam vakti gece fotoğrafları çekmeye başlayabilirsiniz. Buna mavi saat deniyor ışığın en yumuşak olduğu zaman dilimi. Genellikle uzun pozlamalar vs mavi saatte yapılır ve bu saat dilimi güneş battıktan 5 ile 20 dakikalık arada gerçekleşiyor.Yani toplam 15-20 dk gibi bir süreniz var. Mavi saatte ışık yumuşak olacağından dolayı renkler daha göze hoş ve daha başarılı çıkacaktır.

ISO Estantene ve Diyafram Ayarı ?

 

 

Herşey tamam mavi saatte bir köprünün üzerindeyiz makinemiz tripotumuzda uzaktan kamera ayarımızda tamam ama nasıl çekim yapıcaz ? ISO ayarınızı ilk başta en düşüğe alın benim ilk yaptığım iş o oluyor. ISO yu 50-100 çekin.
Eğer uzun pozlama yapacaksanız ilk başta kaç saniye pozlama yapacağınıza karar verin 30 sa estantaneyi 30a almanız gerekiyor eğer 1 dk gibi bir düşünceniz varsa burst moduna almanız gerekiyor. Genelde mavi saatte estantane ayarları çok düşük olacağı için burada live moduna alıp hangi göremeniz en büyük tavsiyemdir. Bir manzara var tam mavi saattesiniz tripod ve uzaktan kumandanız yanınızda hemen kurdunuz ve çekiceksiniz ilk başta ısoyu 100 e çekin o an hemen düşünün kaç saniye çekeyim diye 3 e kadar verdiyseniz 1/3 e alıyoruz estantaneyi f değerimizide estantaneye göre ayarlayıp bum çekiyoruz. Bu arada unutmuyoruz netlemeyi yerine göre değişiklik göstersede genellikle manuel olarak yapıyoruz.

Fotoğraf Formatı

Fotoğraflarınızı genelde RAW çekmeye çalışın, bunu daha sonra bilgisayarda işleyerek HDR yapabilir ve daha doğal işleyebilirsiniz. Beyaz ayarı gibi fotoğraf stili gibi keskinlik doygunluk gölge aydınlatma ve daha bir çok ayarı RAW çekerek doğal bir şekilde bilgisayarınızda işleyebilirsiniz.

Beyaz Ayarı

Aslında fotoğrafları RAW çektiğimiz için bu tarz bir ayara çok fazla gerek yok ancak yine de belirtelim en düşük kelvin ayarı sizi tatmin edecektir.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir