Netflix Kullanmanın En İyi 7 Yolu

 

Dünya üzerinde 98 milyon kullanıcıya sahip olan netflix, film-dizi yapımcılığı ve dağıtımı alanında 1997 yılında Kaliforniya’da  Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kuruldu. Türkiye’de Temel, Standart ve Özel olmak üzere 3 paket halinde sunuluyor.

Netflix deneyimlerinizi hem de izlemek istediğiniz bir şeyi bulmak için nasıl kullanabilirsiniz işte 7 temel cevabı.

 

1- Daha Fazla Puan Verme

Netflix puanlama sisteminin aslında çok fazla önemi var. Temel olarak like veya dıslike şeklinde olsa da aslında netflix orada neyi beğendi neyi beğenmedi şeklinde bir algoritma üretip sizin karşınıza beğendiğiniz şekilde filmleri veya dizileri çıkartıyor.

O yüzden eğer sadece istediğiniz tarzda filmler diziler izlemek ve görmek istiyorsanız ona göre beğen veya beğenmeyi seçmeniz lazım. Beğendiğiniz filmlere göre yüzdelik oranda eşleşme veriyor size bu verdiği eşleşmeleri de size gösteriyor. Hatta şöyle ki izlediğiniz film yapımcıları oynayan oyuncular vs bu tarz etkenler bile karşınıza çıkan film ve dizilerin tarzını değiştiriyor.

 

2- İzleme Geçmişinizi Temizleme

Netflix’in önerileri hiçbir zaman bitmez bunu asla unutmayın her dakika her saat her gün yeni bir öneri yeni bir film-dizi ile karşılaşacaksınız. Bu bazen çok fazla can sıkabiliyor yani hiç izlemediğiniz alakanızın bile uzaktan yakından olmadığı öneriler çıkartabiliyor. Bunun için izlemeyi bitirdiğiniz dizileri kaldırmanız gerekmektedir. Bunu üzülerek söylememiz gerekiyor ki mobil uygulamadan bu silinme eylemi gerçekleşmiyor mecburen bilgisayarınızı açıp yapmanız gerekiyor.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra;

  1. Profilinizi seçin,
  2. Profilim ögesinin altında, İzleme Etkinliğini seçin,
  3. Etkinliğim sayfasında, gizlemek istediğiniz bölümün ya da içeriğin yanındaki  simgesine tıklayın (Bir bölüm gizliyorsanız, dizinin tamamını gizleme seçeneği sunulur).

24 saat içeresinde izlenme etkinliğinizin silineceğini unutmamak lazım hemen anında gerçekleşmiyor maalesef.

 

3- Netflix Chrome Eklentisi

Bilgisayarınızdan izliyorsanız eğer bu deneyimi artırmak için google chrome mağazasından netflix ile ilgili bir çok eklenti mevcut oynatma hızını artıran kontrastı ayarlayabilen veya özel altyazıları içe aktaran eklentiler vardır. 

 

4- Netflix Çoklu Profil

Netflix’in belkide en iyi özelliklerinden birisi diyebiliriz. Çoklu profil aldığımız paketi bölmemize bizden başka aynı hesabı paylaşan arkadaşımızın izlediklerinin bizimle karışmamasına yarıyor. Aslında şöyle düşünebilirsiniz bir hesap içerisinde birden çok hesap var hepsi kendi içinde kendine ait özellikler izlenmeler ve önerileri var. Eğer birden daha fazla kişi aynı hesabı kullanacaksanız kesinlikle profil seçimi yapmanız gerekmektedir.

 

5- Liste Yapımı

 

Netflix’in “Listem” adlı yerleşik bir özelliği var. Hemen izlemeyi planlamıyor olsanız bile, mevcut sayısız seçenekler arasında gezinirken ilginç öğeler eklediğinizden emin olun. Netflix, kütüphanesini gösteren veya filme çeken ve ardından tekrar tekrar girerse, listenizde tekrar görünür.

Ancak, listenizdeki çok sayıda başlık, izlemek istediğinizi bulmadan önce birkaç dakika boyunca gezinmenizi gerektirebilir. Bu nedenle, bu özelliği kullanmanızın mantıklı olması, gelecekte izlemeye özen gösterebileceğiniz her başlıkta atmak yerine sadece izlemek istediğiniz film ve dizileri veya çizgifilmleri listelemeye eklemeniz gerekiyor. Aslında çok fazla büyük bir sorun değil “listemden çıkart” seçeneğini kullanıp çıkartabiliyorsunuz.

 

6- Her Şeyi Bulamayabilirsiniz

Evet bu bir gerçek! Şöyle bir algı var internette olan her film dizi vs netflixte olamıyor maalesef bunun nedeni gerek film şirketleriyle anlaşamamalardan kaynaklı sorunlar deniyor ama tam olarak nedeni bilinmiyor. Sadece belli başlı yani aslında çoğu şey var ancak o an mesela “Game Of Thrones” izlemek istediniz yok. Bu gibi bir kaç can sıkıcı olayı var. Bazı dizilerinde son sezonları veya son 2-3 sezonu yok buna biraz alışmak gerekiyor. Bunun da sadece Türkiye Netflixe ait bir sıkıntı olduğunu söyleyelim amerika veya avrupadaki ülkelerde hemen hemen herşey var.

 

7- Kaldığınız Yerden Devam Edin

En sevdiğim özelliklerden birisi. Gece telefondan diziyi izlerken uykunuz geldiği zaman uygulamadan çık sabah kaldığımız yerden devam. O kadar alışkanlık yapıyor ki aşırı kullanıcı dostu bir şey nerede hangi bölümde kaldığımı bile çoğu zaman bilmiyorum.

 

 

Sonuç

Netflix gerçekten kullanışlı bir oynatma platformu her aradığımız şey olmasa da kaldığımız yerden devam etmesi altyazı seçenekleri olması asla donma sorunu olmaması gibi bir çok seçenek olumlu yönleri mevcut . Kendinize ait bir paket seçtikten sonra gerçekten memnun kalacaksınız. Ben alırken “gerçekten gerek var mı?” diye kendime çok sordum ama şimdi iyi ki almışım diyorum. Özel paketi tavsiye ederim bu arada hemen hemen her yerden kullanabiliyoruz tv ps xbox telefon gibi bir çok desteği var ve kalitesi fullHD kalitesinde gerçekten güzel ve başarılı.

Ayrıca optimizasyon sorunu olmaması ve stabil çalışması da gayet başarılı.

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir