Sonbahar’da Nasıl Fotoğraf Çekilir ?

 

Sonbahar, biz fotoğrafçılar için vazgeçilmez dönemlerden birisidir. Işıklar yumuşak her baktığımız yer bir fotoğraf insanın her şeyi çekesi geliyor.

 

Güneş zaman zaman kendini gösterir gibi yapsa da bu aylarda genellikle soft bir ışık alırız. Daha çok portre çekimlerinde ya da sert gölgelerden kaçınmak istediğimizde en büyük kolaylık bizim için. Gün boyu stabil bir soft ışık. Doğal difüze etkisi anlayacağınız.

 

Hatta çoğu zaman fotoğraflarda sonbahar efekti uygulanır

 

https://500px.com/photo/180590353/autumn-by-ahusrev?ctx_page=2&from=user&user_id=665267

 

 

Sonbahar’da fotoğraf çekince bu tarz uğraşlara çok fazla gerek kalmıyor.

Sonbahar’da çekim ayarlarımız nasıl olmalı?

Genellikle ışık soft ve yumuşak olmasından ötürü sert ışığın vermiş olduğu enstantane değerini alamayız. Yaz aylarında saat 12 iken f/2.8 değerinde aldığımız 1/8000 bu mevsimde yaklaşık 1/500’lerde dolaşır.

Manzara fotoğrafı çekmek ve düşük köşe kararması, doğru renk ve kontrast değerlerinin yanı sıra daha keskin görüntüler elde etmek istiyorsanız f/5.6-11 arası çalışabilirsiniz. Ama daha iyi alan derinliği ve daha etkili ve vurucu bir portre için tabiî ki f/1,0-2,8 Aralığında çalışmanız yararınıza olacaktır.

 

ISO konusu ise tamamen pozlamayı düzeltmek amaçlı kullanılmalı. Çok zor duruma düşmedikçe ISO 800 belki ISO1600 üzerine çıkmamak gerek. Daha yüksek değerler güncel fotoğraf makinelerinde çok sıkıntı çıkarmazken farklı etkiler için de yüksek ISO kullanılabilir.

 

 

 

 

 

Hangi lensleri tercih etmeliyiz?

 

Genellikle geniş açı lensleri tercih etmemiz gerekiyor. Sonbahar ‘da fotoğraf çekmek aslında baya zevklidir ama doğru lensi bulmamız gerekiyor. Genelde 10mm ile max 35mm arası bir lens kullanmanız gerekiyor tabi manzara fotoğrafı çekmek istiyorsanız. Portre için 35mm çok iyidir özellikle sigmanın 35mm f1.4 Art lensini kesinlikle tavsiye ederim tam o havaların lensi etrafı karartıyor 1.4 açıklığı kullanarak portreyi ön plana çıkartıyor. Zaten lensin renkleri soğuk olduğu için oldukça başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

 

 

Bir kaç dikkat edilmesi gereken listemiz var 

  1. Hava Durumu
  2. Konum Ve Çekim Yeri Belirleme
  3. Ekipman
  4. Kompozisyon 
1- Hava Durumu

 

Hava durumu aslında en önemli etkenlerden birisi çünkü hava durumunu kontrol etmeden çıktığımız zaman her an yağmur yağma ihtimali ile karşı karşıyayız. O yüzden ilk önce kontrol edip daha sonra çıkmamız gerekiyor. Sonra sırılsıklam bir şekilde eve geri dönmek zorunda kalabiliriz.

 

 

2-Konum Ve Çekim Yeri Belirleme

 

İkinci önemli kısım ise çekeceğimiz yere önceden gidip kontrol etmemiz gerekiyor. En son 2 ay veya daha eski gittiğimiz yerlere her şey olmuş olabilir belediye bir oyun parkı yapmış olabilir veya su basmış olabilir veya komple her şey bozulmuş inşaat haline gelmiş bile olabilir o yüzden gitmeden bir gün önce gidip bir kontrol edilmesinde fayda var diye düşünüyoruz.

 

3-Ekipman

 

Doğru ekipmanlar bizi hep başarıya götürür. O yüzden ekipmanlarımızı iyi seçmemiz gerekiyor. Tripod kesinlikle almalıyız yanımıza. Geniş açı bir lensimiz özellikle sabit diyaframlı bir lens olursa daha başarılı sonuçlar alabiliriz.

 

 

4-Kompozisyon

 

Her şey tamam olduktan sonra iş olayı kafamızda çizmeye bir kompozisyon bir olay yaratmaya geliyor. İşin belki de en zor olduğu durumları fotoğraf çok iyi olabilir ama daha kötü bir fotoğrafları daha iyi bir kompozisyonla daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Bunun için de doğru açıyı bulmanız ve bol bol fotoğraf çekmeniz fotoğraf izlemeniz gerekiyor ki kafanızda oluşan fotoğrafı çektikten sonra ekranda görebilmeniz gerekiyor.

 

 

 

 

Sonbahar’da fotoğraf çekmek bu işin en zevkli olaylarından birisi . Işık güzel etraf sakin çektiğimiz fotoğraflarda çok fazla gölge kalmıyor işlemesi daha az stresli ve daha zevkli hale geliyor.

 

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir