Video Render ve Düzenleme İçin Bilgisayar – 2018

En heyecanlı konulardan ve en riskli konulardan bir o kadar da yanlış tercih ve seçimlerin yapıldığı video renderlama işi aslında temel ihtiyaçlarımızı belirledikten sonra gayet basit.

İlk başta karar vermemiz gereken kısım ne tarz videolar düzenleyeceğimiz. 4k çekim yapıp 4k edit yapacaksak ona göre bir sistem kurmamız lazım 1080p çekeceksek ona göre bir sistem kurmamız lazım çünkü 4k edit ile 1080p edit arasında fiyat olarak çok fazla fark var. Şimdi yavaştan başlayacak olursak adım adım bakmamız gerek donanımlar şunlar:

 

1-CPU

2-SIVI SOĞUTMA

3-EKRAN KARTI+RAM

4-SSD+HDD

5-FULL TOWER KASA

6-IPS MONİTÖR

 

Sistemi toplama olarak yapabiliriz veya hazır kurulu sistemler üzerinden de gidebiliriz. Bizim tercihimiz kendi sisteminizi kendiniz kurmanız hangi parçayı neden nasıl ne şekilde ne özellikleri var tarzında detaylı inceleme fırsatı bularak bilgisayarınıza takmanız olacaktır.

 

İlk başta yukarıda sıraladığımız 7 adet donanımı teker teker bir inceleyelim daha sonra kendimizin yapmış olduğu sistemi ve hazır kurulu sistemlerin fotoğraflarını ve linkleri paylaşıyor olacağız.

 

1- CPU

Konumuzun en başında olan cpu bilgisayarımıza hayat veren bir kalp gibi… Kalp ne kadar sağlıklı ve randımanlı çalışırsa diğer birleşenler de o derece sağlıklı çalışacaktır.

CPU seçimi önemli bir konu genellikle çarpan kilidi açık işlemciler tercih edilmeli. İstediğimiz overclocu yaptıktan sonra istediğimiz hıza ulaşmamızı sağlaması lazım.

Aslında son zamanlar ryzen serisi de render alanında baya başarılı ve bu konuda gerçekten iddialı. Aslında hem intel hem amd tarafından ben intelciyim amd kullanmam ben amdciyim intel kullanmam tarzında bir yaklaşımdan daha çok hangisi işimize yarayacaksa onu kullanmamız gerekiyor. CPU tarafında dediğimiz gibi çarpan kilidi açık ve yüksek hıza ihtiyacımız olacağı için sağlam bir alt yapıya ihtiyaç duyulması gerekiyor. Burada paradan kaçmamız gerekiyor. Tabi birde bu kadar yoğun çalışacak bir şeyin bir de soğumaya ve düzenli çalışması için gereken bir soğutma sistemine ihtiyacımız olacak..

 

i5 8400

Ryzen 5 1600

i5 8600K

i7 8700K

i7 7820X

 

 

2- SIVI SOĞUTMA

 

Kesinlikle ama kesinlikle almanız gereken donanımlardan birisi eğer ciddi anlamda render alıyorsanız ve yoğun bir trafiğiniz varsa alında çok fazla yoğun olmasını da gerek yok işlemcinizi düşünüyorsanız ve sağlıklı çalışmasını istiyorsanız bunu almanız gerekiyor.

Neden gerekiyor diye sorular varsa aklınızda render sırasında işlemciye binen yükten dolayı işlemci sıcaklıkları 70 80lere kadar çıkıyor bunu bu şekilde 3 sene kullandığınızı düşünün… 3 sene sonra çöp..

Bunu engellemek için ve daha sağlıklı ve daha az ısınması için sıvı soğutma sistemimizin olmazsa olmazlarından…

 

 

3- EKRAN KARTI + RAM

 

Şimdi aslında bir render pc si bir nevi bir gamer pc ile hemen hemen eşdeğer nitelikte oluyor. Yani üst düzey bir gamer pc de güzelce render alabilirsiniz demek oluyor. Ekran kartı bize edit yaparken ara geçişler efektler de işimize yarayacak ve bizi çektiğimiz görüntü ile edit yapmamızı sağlayacak. Min gtx 1060 civarında bir ekran kartı tavsiye edebilirim. Tabi bu bütçeye bağlı olarak değişiklik gösterir 1080ti de alabilirsiniz ama burada en minimal hali ile bir kafamızda render pc si taslağı oluşturduğumuz için bu şekilde bir öneride bulunduk. Bu demek değildir ki gtx 1050 aldım render alamıcam mı?  evet alırsınız ama youtube üzerinde ki kaynaklardan videolardan araştırmalarını yapın aradaki farklı cidden göreceksiniz

3 5 beş saniye az bir saniye değil 3 dk videoda sizi 3 5 saniye geri atması 15 20 dk videoda ne kadar bir zamanınızı alacak hesabını siz yapabilirsiniz.

Gelelim ram kısmına min 16 gb ram almanız lazım 8 gb ram devri artık çok eskide kaldı birde aldığınız zaman tek slot almayın yani 2×8 alın gecikme cp en az seviyede almanız lazım ve en yüksek mhz çalışan ramı tercih etmeniz lazım tabi anakartınızın desteklediği ölçüde min 2400mhz diyebilirim.

 

GTX 1060

GTX 1070

GTX 1080

RTX 2080

 

 

 

4- SSD+HDD

 

Sistemin deposu. Ne kadar hızlı ise videoları o kadar daha çabuk açarsınız kullandığınız programlar pc nin açılması vs o kadar hızlı olacaktır. SSD ye render için kullandığımız programları yükleyeceğiz HDD kısmına ise editlediğimiz videoları depolamak için kullanmalıyız.

 

240+SSD

M2 SSD

5- FULL TOWER KASA

Neden full tower ne gerek var gibi soruları illaki yukarıdaki listeyi okurken sormuş olabilirsiniz. Evet hatta ilk başta seçmeniz gerekenlerden birisi diyebilirim. Sistem ne kadar geniş bir alanda ve ne kadar rahat bir alanda çalışırsa o kadar düzenli çalışacağı için evet fulltower bir kasaya ihtiyacınız var. Zaten sıvı soğutma kullanacağımız için alanımızın geniş olması lazım hem montajını yaparken hem de daha sonra bir parça ekleme veya çıkartma işleminde aynı zaman da kablolama işleminde başarılı ve düzenli olmak adına böyle bir şeye ihtiyacımız var. Küçük bir kasa alırsanız ilerde tekrar değiştirme şansınız zor olacağı için herşeyi söküp baştan yapmak gerekeceği için şimdiden işin başındayken en iyisini almanız lazım.

 

6- IPS MONİTÖR

Gerçek renkler ararız hep aradığınız şey IPS monitör. Renk konusunda cidden başarılı olan IPS monitörler bu işler için vazgeçilmez diyebiliriz. Zaten tek bir ekran yeterli olmayacağı için 2x ekran yapmanız gerekiyor. İlk başlarda kötü bir monitör seçimi sizin renk algınızı değiştirecektir ve doğru renkleri yakalamayacaksınız. O yüzden ilk baştan bu tarz bir seçim sizi ileri de rahatlatabilir…

 

Tavsiye Edilen Sistem

İşlemci: Intel i7-8700K – 2,700₺
Ekran Kartı: GTX 1070 Tİ – 3,600₺
Anakart: MSI Z370-A Pro – 951₺
RAM: 16GB DDR4 – 1,200₺
Depolama 1:  SANDİSK 500GB SSD – 600₺
Depolama 2: 2TB Seagate HDD– 550₺
Güç Kaynağı:  CORSAIR TX-M SERİSİ TXM750 80PLUS GOLD 750W MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI 980₺
İşlemci Soğutucu:  COOLER MASTER MASTERLIQUID LITE 240– 600₺

TOPLAM

11,181₺ 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir